Asm Kısa Çalışma Ödeneği

Korona Virüs nedeniyle işveren ve çalışanlara maddi destek sağlamak için uygulanan kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin maaş destekleri Nisan ayında itibaren ödenmeye başlandı. Deltam olarak biz de çalışanlarımızın bu dönemde biraz daha rahat etmelerini sağlamak amacıyla bu destekten faydalandırdık.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya Koronavirüs gibi zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici süreliğine en az üçte bir oranında azaltılması ya da süreklilik koşulu aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde devreye alınan bir uygulamadır. Uygulama kapsamında sigortalılara, üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar uzatılabilir) iş yerinde çalışamadıkları dönem için gelir desteği sunulur. Özetle; yukarıda bahsettiğimiz olağanüstü dönemlerde iş yerlerinin kapanması ya da faaliyetini yarıya indirmesi halinde personel maaşlarının %60’ının devlet tarafından ödenmesidir.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Nedir?

Normal koşullarda ücretsiz izne çıkan çalışan maaş almamaktadır. Ancak Koronavirüs salgını nedeniyle ücretsiz izne çıkan çalışanlara bu süreçte devlet tarafından maaş desteği sağlanmıştır.

Ücretli izinde, bir işçi kanunlarda belirlenen şekilde hakkı olan izinlerini kullanırken, normalde almış olduğu aylığın aynen alır. Bu durumda fiilen çalışmayan işçi çalışıyormuş gibi maaşını alır.

Ücretsiz izinde işçi izne çıktığı dönemlerde; işçi fiilen çalışmaz ve çalışmadığı bu günler için maaş alamaz.

Firmamız tarafından Aile Sağlık Merkezlerinde, okullarda görev yapan ve bu destekten faydalanan tüm personelimizin bu süreçteki alacakları tamamen ödenmiştir. Bu zorlu dönemlerde birlikte çalıştığımız tüm personelimizi desteklediğimizi ve bu dönemden alnımızın akıyla çıktığımızı bilmek bizim için ayrıca gurur verici.

Sizin İçin Buradayız

Her türlü sorunuz, isteğiniz ve bilgi talebiniz için bize ulaşabilirsiniz..

Malzeme tedariki ve kalite hizmetinizden dolayı teşekkür ederiz.

Caner Yıldız
Müdür, Zübeyde Hanım İlkokulu
Deltam QR Code

Firma Belgeleri

Kare Kodu Okutarak

Hizmet Kataloğumuzu

İndirebilirsiniz.