Asm Kıdem Tazminatı Ödemesi

Öncelikle kıdem tazminatı nedir, hangi şartlarda ödenir ve Aile Sağlığı Merkezi (Asm) kıdem tazminatı ödemesi nasıl yapılır?

Kıdem tazminatı, günümüz ekonomik şartlarında özellikle çalışan için oldukça önemli bir yere sahip. Kıdem tazminatı, çalışan personelin 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işten çıkarılması halinde işveren tarafından çalıştığı yıllar için ödediği ücrettir. Kıdem tazminatı 1475 sayılı kanunun 14. Maddesine göre personel en az 1 tam yıl çalıştıysa ödenir. 1 yılını dolduran çalışanın hizmet akdi kanunda öngörülen nedenlerden biriyle sona ermişse, çalışılan her yıl için 30 gün olmak üzere işten ayrılan personele ödeme yapılır.

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir?

Personelin kıdem tazminatına hak kazanması için aynı işverene bağlı olarak en az 1 tam yıl çalışmış olması gerekmektedir. Çalışanın işveren tarafından işten çıkarılmış olması kıdem tazminatı alabilmenin şartlarından biridir. Bunun dışında çalışan kendi isteğiyle işten ayrılırsa da; ancak belirli sebeplerden dolayı kıdem tazminatına hak kazanabilir.

Erkekler askerlik hizmeti için ve kadınlar ise evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalırsa, tazminat almaya hak kazanırlar. Bunun dışında emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısı doldurulmuşsa da personel kendi isteğiyle dahi işten ayrılsa kıdem tazminatı alabilir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İşe başlama tarihinden itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işveren, işçiye 30 günlük brüt ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlüdür. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden kıdem tazminatı ödemesi yapılır. Ödenecek tutardan sadece damga vergisi (%0,759) kesintisi yapılmaktadır.

Deltam Kıdem Tazminatı Uygulaması

Şirketlere personel tedarik hizmeti sağlayan bazı danışmanlık firmaları; personellerin kıdem tazminatlarını aylık olarak ödemektedir. Bu durum kanunen sakıncalı olmakla beraber, ilerideki zamanlarda hem personel hem de işveren açısından olumsuz maddi sonuçlar oluşturacaktır. Personel iş sözleşmesi feshinde kıdem tazminatı hakkı kazanılması durumunda; çalışma süresine göre kıdem tazminatı hesaplanır ve daha önce yapılan ödemeler düşülerek, personele öyle ödeme yapılır. Çalışanlar işten ayrılma durumunda bu ücretlerin kıdem tazminatlarından düşüleceğini ve eksik ödeme alacaklarını bilmelidirler.

Asm’ler için personel tedarik hizmeti veren firmamız Deltam; personelin kıdem tazminatlarını yasa ve kanunlara uygun şekilde, iş akdinin fesih edilmesinden sonra yapmaktadır.

Asm personel hizmet alımını firmamızdan yapmanız durumunda faydalanacağınız avantajlar için tıklayınız.

Sizin İçin Buradayız

Her türlü sorunuz, isteğiniz ve bilgi talebiniz için bize ulaşabilirsiniz..

Malzeme tedariki ve kalite hizmetinizden dolayı teşekkür ederiz.

Caner Yıldız
Müdür, Zübeyde Hanım İlkokulu
Deltam QR Code

Firma Belgeleri

Kare Kodu Okutarak

Hizmet Kataloğumuzu

İndirebilirsiniz.

Aile Sağlığı Merkeziniz için Teklif Alın